Okiem Holendra

Edwin Dekker jest holenderskim architektem, który studiował w Łodzi pomiędzy styczniem a czerwcem 1992 r. mieszkając w Domu Studenckim nr X. W tym czasie wykonał kilkaset czarno-białych fotografii Łodzi i jej mieszkańców, które przekazał Stowarzyszeniu Topografie. Kocham Łódź i jej przemysłową architekturę i tę atmosferę tragiczności związanej z transformacją. Miasto nadal walczy o znalezienie pomysłu na siebie, ale ma niesamowity potencjał i energię. Obserwowanie tych zmagań jest dla mnie jest dużo bardziej interesujące niż przyglądanie się Krakowowi czy Warszawie. To jest jeden z powodów, dla których regularnie powracałem do Łodzi w ciągu ostatnich 20 lat - byłem tu co najmniej 30 razy - mówi Dekker. Obecnie w Rotterdamie autor prowadzi studioMERZ (http://www.studiomerz.nl/), które zajmuje się projektowaniem nowych funkcji dla przestrzeni postindustrialnych. Na koncie ma również projekty dla Łodzi.

Na Miastografie prezentujemy kolekcję zdjęć, które wykonał w trakcie studiowania w Łodzi. Kolejne fotografie będą pojawiać się sukcesywnie w kolekcji "Okiem Holendra"

Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)