O portalu

Miastograf.pl to cyfrowe archiwum materiałów o Łodzi działające na zasadzie portalu społecznościowego.

To zbiór wspomnień, pamiątek z domowych archiwów i prywatnych kolekcji łodzian oraz doniesień z prasy.

Znajdziesz tu zdjęcia zmieniającego się miasta, ciekawe wycinki prasowe przyporządkowane do konkretnych adresów na mapie, fragmenty historii mówionych zebranych przez Stowarzyszenie Topografie.

Naszym celem jest udokumentować życie codzienne i ważne wydarzenia z przeszłości widziane oczami zwykłych ludzi, opowiedzieć o ważnych dla nich wydarzeniach i miejscach, w których żyli.

Co tu można robić?

  • łatwo przeglądać tysiące materiałów o Łodzi dzięki rozbudowanej wyszukiwarce oraz przypisaniu treści do mapy
  • znaleźć informacje o swojej dzielnicy, okolicy, a może i rodzinie
  • dodawać własne zdjęcia, zaznaczać je na mapie i tworzyć swoją historię z miastem w tle
  • tworzyć własne kolekcje materiałów o swojej ulicy, osiedlu, rodzinie
  • poznać wspomnienia łodzian i umówić się na nagranie wspomnień własnych, członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół.

Czy jest to przedsięwzięcie komercyjne?

Nie. Strona jest tworzona przez i dla wszystkich zainteresowanych Łodzią. Jest całkowicie otwarta, a zgromadzone treści nie są wykorzystywane w żaden inny sposób niż do prezentacji na stronie.

Użytkownicy nie ponoszą żadnych opłat.

Kto to robi i po co?

Pomysłodawcą strony jest Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie. Od wielu lat zajmujemy się lokalną historią Łodzi. Gromadzimy historie mówione, dokumentując wspomnienia mieszkańców. Prowadzimy badania naukowe nad historią Łodzi i rozpowszechniamy wiedzę o jej przeszłości w formie spotkań, wystaw czy gier miejskich. Zorganizowaliśmy 4 edycje festiwalu o nazwie “Miastograf”, popularyzującego wśród łodzian zainteresowanie własnym miastem. Kolejnym krokiem jest właśnie Miastograf.pl - społecznościowe archiwum cyfrowe, które ma stać się wygodnym narzędziem do gromadzenia i udostępniania starych zdjęć, ciekawostek prasowych i połączy je z istniejących archiwum historii mówionych.

www.topografie.pl

Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa