05.12.2018

"Z miasta włókniarek" - premiera

Ilustracja wpisu "Z miasta włókniarek" - premiera

Już 16 grudnia 2018 roku o godz. 15 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się premiera reportażu „Z miasta włókniarek” oraz pokaz pracy teatralnej.

Do pracy nad reportażem „Z miasta włókniarek” zostały zaproszone byłe łódzkie włókniarki i włókniarze, pracownicy łódzkiego przemysłu lekkiego, którzy podzielili się z nami swoją historią. W wyniku twórczej pracy, w toku pięciu spotkań warsztatowych, udało się przemyśleć i przedyskutować pomysł na reportaż oraz stworzyć zarys jego scenariusza. Ma on formę wielogłosu, opowiada o różnych aspektach pracy w przemyśle włókienniczym, jego likwidacji, związanej z nią emocjach i o pamięci tamtych wydarzeń.

Zebrane wywiady stały się także punktem wyjścia do kilkumiesięcznej teatralnej pracy warsztatowej łódzkiej młodzieży. Pokaz pracy teatralnej będzie stanowił próbę opisu pogranicza dwóch światów. Minionego i teraźniejszego, młodego i starego oraz dwóch sposobów pojmowania rzeczywistości: pamiętać czy zapomnieć, wiedzieć czy nie wiedzieć, rozumieć czy odrzucać. Światów wzajemnie się przenikających. To próba zbliżenia się do historii poprzez pamięć i niepamięć, doświadczanie, współodczuwanie, snucie i odczytywanie faktów.

 

Twórcy słuchowiska:

Koncepcja i realizacja działania: Izabella Alwingier i Joanna Kocemba-Żebrowska

Produkcja reportażu i muzyka: Piotr Lipski, Vojislav Radojičić

Członkowie grupy warsztatowej: Irena Fabjańska, Marek Gosa, Włodzimierz Kubyszek, Ewa Perlińska, Natalia Surdy, Elżbieta Szubert, Ryszard Tarazewicz

Wypowiedzi: Bogdan Chibowski, Irena Fabjańska, Marek Gosa, Stanisława Hak, Leokadia Kubiak, Włodzimierz Kubyszek, Stanisława Kuligowska, Mirosław Kuligowski, Alina Marchewka, Edward Marchewka, Grażyna Matuszewska, Danuta Narojczuk, Ewa Perlińska, Barbara Supera, Natalia Surdy, Jadwiga Stysińska, Ryszard Tarazewicz, Zbigniew Włodarczyk

Twórcy spektaklu:

Reżyseria i prowadzenie warsztatów: Izabella Alwingier i Ewa Łukasiewicz

Występują: Mariola Dubiel, Agata Ignaczak, Aleksander Myasishchev

Gościnnie: Włodzimierz Kubyszek

-------------------------------------------------------

Projekt dofinansowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi

16.11.2018

Najmłodsze pokolenie łodzian opowie o mieście ze swojej perspektywy

Ilustracja wpisu Najmłodsze pokolenie łodzian opowie o mieście ze swojej perspektywy

Wciąż można dołączyć do grupy!

Postaramy się lepiej poznać miasto i nasz do niego stosunek. Spróbujemy wydobyć ukryte w naszej codzienności historie, obrazy i dźwięki, a następnie skonfrontować je z doświadczeniami osób, dla których wciąż żywe są wspomnienia włókienniczej Łodzi. W nawiązaniu do nich, poszukamy śladów przeszłości w otaczającej nas rzeczywistości, nakreślimy wybrane aspekty teraźniejszości oraz, być może, przyszłe perspektywy dla miasta. 

  • W działaniu teatralnym czerpiemy głownie z metody improwizacji oraz storytellingu. 
  • Program zajęć obejmuje elementy: pracy z ciałem, głosem, słowem, dźwiękiem, ruchem, przestrzenią, partnerem, elementami scenografii oraz pracy nad tworzeniem scenicznej wypowiedzi.

Serdecznie zapraszamy młodzież w wieku 15-18 lat i studentów do pracy teatralnej, poprzez którą chcemy pokazać jak wygląda Łódź z perspektywy pokolenia jej najmłodszych mieszkańców. DOŁĄCZAJCIE!

Terminy zajęć:

  • 18. 11 (niedziela) - 12:00-15:30 (3,5 h)
  • 25. 11 (niedziela) - 13:00-15:00 (3 h)
  • 26.11 (poniedziałek)- 16:00-18:00 (2 h)
  • 02.12 (niedziela)- 13.00-16.30 (3,5 h)

+ 2 dodatkowe spotkania (godziny do ustalenia)

  • 14.12 (piątek) - godziny do ustalenia
  • 16.12 (niedziela) - PRÓBA GENERALNA I POKAZ W CENTRUM DIALOGU


Zgłoszenia na zajęcia: i.alwingier@gmail.com, telefonicznie (605 048 040). Prosimy o podanie w treści wiadomości imienia, nazwiska i wieku.

Prowadzenie: Ewa Łukasiewicz (aktorka Teatru Szwalnia, absolwentka PWSFTviT) oraz Izabella Alwingier (animatorka kultury, aktorka IST Teatru Węgajty).

Udział: bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Miejsce zajęć: do 02.02 włącznie - sala warsztatowa Działu Edukacji w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Piotrkowska 282 (dojazd: 2,3,6,7, 11A, 11B, 14), ostatnie spotkania w Centrum Dialogu (Wojska Polskiego 83)

Organizator: Łódzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Miejskich Topografie
Partnerzy projektu: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Centrum Dialogu 
im. Marka Edelmana w Łodzi, Radio Łódź

Warsztaty odbywają się w ramach projektu: "Utrwalanie pamięci o włókienniczej Łodzi", finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z programu „Kultura cyfrowa” oraz z konkursu na wkłady własne, realizowanego przez Urząd Miasta Łodzi.

24.10.2018

Przygotowujemy reportaż radiowy!

Ilustracja wpisu Przygotowujemy reportaż radiowy!

Wraz z początkiem września 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad reportażem radiowym prezentującym wspomnienia osób zatrudnionych w przemyśle włókienniczym w Łodzi.

Działanie jest częścią większego projektu Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich „Topografie”. W jego w ramach powstaje nie tylko reportaż, ale także opracowywane i analizowane są historie mówione zebrane od byłych łódzkich włókniarek i włókniarzy oraz trwają prace z młodzieżą nad widowiskiem teatralnym, który wyrastając z refleksji nad historią Łodzi, przedstawiać będzie obraz miasta widziany oczami najmłodszego pokolenia jego mieszkańców.

Do pracy nad reportażem radiowym zostali zaproszeni członkowie grupy roboczej przygotowującej zeszłoroczną wystawę „Opowieści z miasta włókniarek”. Byli łódzcy włókniarze i włókniarki, którzy podzielili się z nami swoją historią mówioną, biorąc udział w kilku miesięcznych warsztatach pracowali z nami nad wystawą mieszczącą się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Chęć powtórnego spotkania przy twórczej pracy oraz przekonanie o niezwykłej wartości zebranych historii jak i o ważkości tematu włókienniczej Łodzi, skłoniła nas do reanimowania po roku grupy roboczej. Tym razem na cykl warsztatów zmierzających do stworzenia reprotażu radiowego składały się godziny rozmów i debat, odsłuchiwanie fragmentów wspomnień, wymieniania się pomysłami i sesje nagraniowe. W ich wyniku, w toku negocjacji i prób wspólnego podejmowania decyzji, udało się wymyślić większość elementów składających się na reportaż oraz przede wszystkim wypracować ogólny zarys jego scenariusza.

Obecnie trwają prace nad produkcją reportażu. Jego premiera odbędzie się 9 grudnia 2018 roku podczas wydarzenia wieńczącego projekt „Utrwalanie pamięci o włókienniczej Łodzi” w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Reportaż zostanie również wyemitowany na antenie Radia Łódź oraz na stałe zasili zbiory Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.pl.

Dziękujemy za zainteresowanie dziennikarzy łódzkiego oddziału TVP3, gdzie udało się opowiedzieć o działaniach OBEJRZYJ MATERIAŁ (klik)

J.K-Ż

Zespół przygotowujący reportaż:

Koncepcja i realizacja działania: Izabella Alwingier, Joanna Kocemba-Żebrowska

Produkcja reportażu i muzyka: Piotr Lipski, Vojislav Radojičić

Koordynacja projektu „Utrwalanie pamięci o włókienniczej Łodzi”: Michał Gruda

Grupa warsztatowa: Irena Fabjańska, Marek Gosa, Włodzimierz Kubyszek, Ewa Perlińska, Natalia Surdy, Elżbieta Szubert, Ryszard Tarazewicz

----------------------------------

Projekt dofinansowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi

starszestrzałka w prawo
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2016)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)