Przygotowujemy reportaż radiowy!

Ilustracja wpisu Przygotowujemy reportaż radiowy!

Wraz z początkiem września 2018 roku rozpoczęliśmy prace nad reportażem radiowym prezentującym wspomnienia osób zatrudnionych w przemyśle włókienniczym w Łodzi.

Działanie jest częścią większego projektu Łódzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Miejskich „Topografie”. W jego w ramach powstaje nie tylko reportaż, ale także opracowywane i analizowane są historie mówione zebrane od byłych łódzkich włókniarek i włókniarzy oraz trwają prace z młodzieżą nad widowiskiem teatralnym, który wyrastając z refleksji nad historią Łodzi, przedstawiać będzie obraz miasta widziany oczami najmłodszego pokolenia jego mieszkańców.

Do pracy nad reportażem radiowym zostali zaproszeni członkowie grupy roboczej przygotowującej zeszłoroczną wystawę „Opowieści z miasta włókniarek”. Byli łódzcy włókniarze i włókniarki, którzy podzielili się z nami swoją historią mówioną, biorąc udział w kilku miesięcznych warsztatach pracowali z nami nad wystawą mieszczącą się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Chęć powtórnego spotkania przy twórczej pracy oraz przekonanie o niezwykłej wartości zebranych historii jak i o ważkości tematu włókienniczej Łodzi, skłoniła nas do reanimowania po roku grupy roboczej. Tym razem na cykl warsztatów zmierzających do stworzenia reprotażu radiowego składały się godziny rozmów i debat, odsłuchiwanie fragmentów wspomnień, wymieniania się pomysłami i sesje nagraniowe. W ich wyniku, w toku negocjacji i prób wspólnego podejmowania decyzji, udało się wymyślić większość elementów składających się na reportaż oraz przede wszystkim wypracować ogólny zarys jego scenariusza.

Obecnie trwają prace nad produkcją reportażu. Jego premiera odbędzie się 9 grudnia 2018 roku podczas wydarzenia wieńczącego projekt „Utrwalanie pamięci o włókienniczej Łodzi” w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Reportaż zostanie również wyemitowany na antenie Radia Łódź oraz na stałe zasili zbiory Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf.pl.

Dziękujemy za zainteresowanie dziennikarzy łódzkiego oddziału TVP3, gdzie udało się opowiedzieć o działaniach OBEJRZYJ MATERIAŁ (klik)

J.K-Ż

Zespół przygotowujący reportaż:

Koncepcja i realizacja działania: Izabella Alwingier, Joanna Kocemba-Żebrowska

Produkcja reportażu i muzyka: Piotr Lipski, Vojislav Radojičić

Koordynacja projektu „Utrwalanie pamięci o włókienniczej Łodzi”: Michał Gruda

Grupa warsztatowa: Irena Fabjańska, Marek Gosa, Włodzimierz Kubyszek, Ewa Perlińska, Natalia Surdy, Elżbieta Szubert, Ryszard Tarazewicz

----------------------------------

Projekt dofinansowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi

Opowieści z miasta włókniarek #15

Ilustracja wpisu Opowieści z miasta włókniarek #15

3.12.2017 odbył się finisaż wystawy "Opowieści z miasta włókniarek", a wraz z nią zakończyliśmy projekt o tym samym tytule.

Nie oznacza to oczywiście końca działań, chcemy kontynuować pracę nad snuciem opowieści, zapraszając do wysłuchiwania ich coraz to nowe osoby. O planach i ich realizacjach będziemy informować.

fot. Marcin Żebrowski

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opowieści z miasta włókniarek #14

Ilustracja wpisu Opowieści z miasta włókniarek #14

Bardzo dziękujemy wszystkim łódzkim mediom zainteresowanym projektem "Opowieści z miasta włókniarek". Poniżej prezentujemy wybrane teksty i materiały audiowizualne już na temat samej wystawy:

• Powyżej tekst Karoliny Stefańskiej ("Gazeta Wyborcza") opublikowany 24.11.2017:
  • Pod poniższym linkiem znajduje się tekst Justyny Muszyńskiej-Szkodzik ("Kalejdoskop"), który ukazał się po wernisażu 5.10.2017:

"Bohaterki i bohaterowie wystawy to prządki, tkacze, cerowaczki, brakarki, dziewiarze… czyli przedstawiciele dzisiejszych ginących zawodów, którzy na własnej skórze doświadczyli skutków upadku pomysłu włókienniczego w latach 90. XX wieku. Włókniarki i włókniarze podzielili się swoimi wspomnieniami ze społecznikami działającymi w Łódzkim Stowarzyszeniu Inicjatyw Miejskich „Topografie”. Podczas dziesięciu spotkań warsztatowych (z których osiem odbyło się z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a dwa w Muzeum Fabryki) rozmawiali o pracy w dawnych fabrykach, wspominali wycieczki, wczasy zakładowe, wspólne imieniny czy prywatki, a potem razem przygotowywali wystawę".

• A tutaj migawka z wystawy przygotowana przez łódzką redakcję TVP i prezentowana w Łódzkich Wydarzeniach Dnia 5.11.2017:

----
Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

starszestrzałka w prawo