Zdjęcie, ul. Zachodnia 23/podwórze

ul. Zachodnia 23/podwórze

lata | 1960 dodano | 31.07.2023

cmentarz żydowski , kamienica , podwórze , zachodnia , zima

dodał(a): Profil użytkownika Wiesia Różycka

Podwórze za blokami Zachodnia 23-27. W głębi widoczne kamienice oficyn z Limanowskiego 24. Widok w kierunku północnym. Zdjęcie z przełomu lat 50/60. XX w.

Bloki wielokondygnacyjne, wybudowano w latach 50. XX w. na Bałutach, na terenie getta. Budynki powstały w ramach budowy wielkiego, robotniczego osiedla zaprojektowanego przez warszawski zespół pod kierownictwem urbanisty i architekta Ryszarda Karłowicza.

Teren, na którym wybudowano te bloki i powstało to podwórze, to teren najstarszego cmentarza żydowskiego w Łodzi (tzw. Cmentarz na Wesołej). Budowle powstały po dewastacji i zniszczeniu cmentarza.. Część grobów pozostała do dziś i zgodnie z tradycją żydowską zostaną w spokoju (żydzi nie przeprowadzają ekshumacji).

Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach w latach 1956-1972. Był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia przekazał do publicznego portalu wnuk Wacława, Maciej Jabłoński.

Autor: Wacław Łukaszewicz
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Doły - widok z punktowca na ul. Zmienną w str. ul.Inflanckiej. Za budynkami widoczny Cm. Żydowski i wieża ciśnień.

więcej

Fragment cmentarza żydowskiego na Brackiej ze zniszczonym murem. Lata 70.

więcej

Widok na mur cmentarza żydowskiego, ruiny cmentarnej synagogi, Dom Przedpogrzebowy i wieżę ciśnień od strony ulicy Zmiennej. Lata 60.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa