Zdjęcie, Park im. ks. Józefa Poniatowskiego

Park im. ks. Józefa Poniatowskiego

lata | 1950 dodano | 02.06.2023

altana , park , park poniatowskiego , staw , żeromskiego

dodał(a): Profil użytkownika Wiesia Różycka

Staw i altana (dawniej pawilon zamykany na zimę) w parku Poniatowskiego.

Park powstał w pierwszym dziesięcioleciu XX w. na terenach dawnych lasów miejskich. Pierwotnie jego zasięg był większy niż obecnie – rozciągał się bardziej w kierunku północnym. Autorem założeń parkowych był Teodor Chrząński. Początkowo nazywany był "Ogrodem przy ulicy Pańskiej". Pańska, to dzisiejsza ulica Żeromskiego.

Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach w latach 1956-1972. Był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia przekazał do publicznego portalu wnuk Wacława, Maciej Jabłoński.

Autor: Wacław Łukaszewicz
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok na staw, altanę i domek dla łabędzi

więcej

Przeglądanie i wymiana notatek na ławce, w parku Poniatowskiego. W głębi widoczna tzw. "świątynia dumania" nad stawem. Zdjęcie ze zbioru rodziny Różyckich.

więcej

Staw i altana (dawniej pawilon zamykany na zimę) w parku Poniatowskiego. Park powstał w pierwszym dziesięcioleciu XX w. na terenach dawnych lasów miejskich. Pierwotnie jego zasięg był większy niż o...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa