Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa nr 3 ul. Kilińskiego 109

wykonano | 01.09.1950 dodano | 19.12.2018

dodał(a): Profil użytkownika melaine koina

1 września 1950 roku została podpisana umowa między Łódzkimi Zakładami Kinotechnicznymi „Film Polski“, Izbą Rzemieślniczą, ojcem – bo to jeszcze nie miałem 16 lat – i mną. Umowa na ucznia. I do 1952 roku byłem uczniem. To znaczy na czym polegała moja praca: chodziłem do Publicznej Średniej Szkoły Zawodowej numer 3 na ulicy Kilińskiego 109. To była rzemieślnicza szkoła, pod patronatem Izby Rzemieślniczej. I tam chodzili wszyscy ci, którzy w państwowych zakładach pracowali, albo w prywatnych. Teraz jest tam jakaś wyższa szkoła, naprzeciwko dawniejszego Dywilanu. Nauka moja polegała na tym, że pracowałem cały tydzień – to już mi się liczyło do stażu pracy, bo jako pracownik byłem – jako uczeń, a po obiedzie, na godzinę chyba 16, trzy razy w tygodniu chodziłem do szkoły. I tam przedmioty różne były. A nauka w zakładzie polegała na tym, że w tej umowie było napisane, że co 3 miesiące zmieniałem dział. Czyli wszystkie działy produkcyjne plus jeszcze jakieś administracyjne. Co trzy miesiące, no może dłużej, w niektórych byłem pół roku. Wszystkie – łącznie z montażem, hartownią, odlewnią – przeszedłem.

Na koniec w szkole zdałem egzamin odnośnie teorii. Egzamin praktyczny był w zakładzie. Była wyznaczona komisja, z Izby Rzemieślniczej też jakiś członek był. Robiłem wtedy cyrkiel, taki nastawiany. Potem było hartowanie i coś jeszcze. Po zdaniu egzaminu kontynuowałem pracę w ŁZK.

Autor: Nieznany
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa