Zdjęcie, ul. Narutowicza 60

ul. Narutowicza 60

wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017

narutowicza , przytułek , wilkoszewski

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia budynek Przytułku dla Starców i Kalek Łódzkiego Chrześcijańskiego Towarzystwa Dobroczynności mieszczący się przy ulicy Narutowicza 60. Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynności powstało w Łodzi w 1877 roku i prowadziło działalność której celem było zorganizowanie przytułku. Po kilkunastu latach działalności na otrzymanym od władz miejskich placu przy ulicy Dzielnej 45 (obecnie ulica Narutowicza 60) wybudowano w latach 1894-1896 gmach, według projektu z 1884 roku sygnowanego przez Franciszka Chełmińskiego. Budynek jest wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, w jego części frontowej uwidoczniono boczne ryzality. Wejście główne jest zdobione neoromańskim portalem wspartym na kolumnach. Nad nim znajdował się łaciński napis "Res sacra miser" (obecnie znajduje się tam napis "Collegium Anatomicum"). Przytułek, przeznaczony dla 120 osób, został oddany do użytku 11 marca 1897 roku. Następnie z inicjatywy doktora Karola Jonschera został tam otworzony pawilon przeznaczony dla osób umysłowo chorych, który po niedługim czasie został przeniesiony na tereny Kochanówka. W 1937 roku w głębi posesji powstał szpital położniczy św. Elżbiety. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez Uniwersytet Łódzki, z którego lekarskich wydziałów wyodrębniła się Akademia Medyczna. Uczelnia przeznaczyła budynek na Collegium Anatomicum, a w dawnej kaplicy umieszczono Muzeum Eksponatów Anatomicznych, niedostępne do zwiedzania. Ulica przy której znajduje się budynek przez około 100 lat była znana jako ulica Dzielna. Nazwę zawdzięczała swojemu usytuowaniu pomiędzy Nowym Miastem a osadą lniarsko-bawełnianą zwaną Łódką, które oddzielała od siebie. W 1924 roku nadano jej imię prezydenta Gabriela Narutowicza.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).

Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Bronisław Wilkoszewski
Licencja: Domena Publiczna

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Panorama na ulicę Narutowicza w kierunku płn.- wsch.Widok m.in. na hotel Polonia i kopułę kościoła pw. św. Teresy.

więcej

Zrywanie kostki na ul. Zielonej na początku remontu. Uwagę zwracają tory tramwajowe w bardzo złym stanie.

więcej

Hotel Palast powstał w latach 1910 – 1912, przy ówczesnym skrzyżowaniu ulic Dzielnej i Widzewskiej. W latach 20. XX wieku, podczas remontu generalnego, zmieniono nazwę na Polonia – Palast. W 1939 znów...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa