Zdjęcie, ul. Piotrkowska 124-126

ul. Piotrkowska 124-126

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

autobus , narożnik , piotrkowska

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia róg ulic Piotrkowskiej i Nawrot, widok w kierunku północnym. Po prawej stronie, pod adresem Piotrkowska 126, znajduje się narożna kamienica z 1898 roku wystawiona przez małżeństwo Esterę i Lewka Krykus. Pod koniec pierwszej dekady XX wieku właścicielem posesji został Roman Ritt. W latach międzywojennych na parterze mieściła się znana łódzka cukiernia Tadeusza Szaniawskiego. Po II wojnie światowej działała tam kawiarnia Akademicka, w której gościli akademicy, prawnicy, sędziowie, lekarze. Lokal ożywał w godzinach 11-14 kiedy z pojawiali się tam adwokaci ze swymi klientami. Po drugiej stronie ulicy Nawrot widać trzypiętrową kamienicę narożną zbudowaną około 1889 roku dla małżeństwa Pauliny i Engelberta Tischerów. Posesja pozostawała ich własnością jeszcze w 1920 roku. Po II wojnie światowej mieścił się w niej między innymi bar „Reneta", kolektura "Fortuna", gdzie można było obstawiać wyniki zawodów sportowych oraz kiosk "Ruchu". Za nią okazała kamienicę pod numerem 122, wzniesiona w latach 1910-11, według projektu Gustawa Landau-Gutentegera. Prace budowlane prowadziło przedsiębiorstwo "Wende i Klause", ówcześnie jedna z najznamienitszych z branży budowlanej. Na ulicy widoczny jest autobus komunikacji miejskiej marki Ikarus 620, używany przez łódzkie MPK do 1978 roku.

Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4721-3 

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Wieżowce przy ulicy Dąbrowskiego w latach 70-tych XX w.

więcej

Widok ul. Promińskiego w latach 70-tych XX w. Wieżowiec stoi przy ul. Gołębiej 3.

więcej

Zdjęcie ze zbiorów Edwina Dekkera. Holenderskiego studenta, który w latach 90-tych fotografował Łódź podczas swojego pobytu na studiach.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo MobileMS Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2016)