Zdjęcie, Zbieg ulic Piotrkowskiej i Nawrot w Łodzi

Zbieg ulic Piotrkowskiej i Nawrot w Łodzi

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

kamienica , narożnik , nawrot , piotrkowska

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawia budynek znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Nawrot. W 1898 roku małżeństwo Estera i Lewka Krykus wystawiło pod adresem Piotrkowska 126 piętrową kamienicę narożną. Zgodnie z dokumentami archiwalnymi w połowie lat 90. XIX wieku miała w tym miejscu powstać narożna trzypiętrowa kamienica. Tak się jednak nie stało i zbudowano dom jednopiętrowy, według projektu Dawida Landego, z charakterystycznym narożnym wykuszem. Pod koniec pierwszej dekady XX wieku właścicielem posesji został Roman Ritt. W latach międzywojennych na parterze mieściła się znana łódzka cukiernia Tadeusza Szaniawskiego. Po II wojnie światowej działała tam kawiarnia Akademicka, w której przesiadywali akademicy, prawnicy, sędziowie, lekarze. Lokal ożywał w godzinach 11-14 kiedy pojawiali się tam adwokaci ze swymi klientami.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4721-1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok z wieży katedry w kierunku płn.- zach.( po 1927r.). Po prawej kamienica z ul.Radwańska 19 / Wólczańska, po lewej szpital ewangelicki św. Jana. tid.

więcej

Tramwaj jedzie ulicą Kilińskiego w str. ul. Nawrot.

więcej

Widok na Park Staromiejski, Stary Rynek,Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po lewej kamienica z ul. Nad Łódką .P.T.T.K - Z.W Foto i Pam Wrocław.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa