Zdjęcie, Plac Dąbrowskiego

Plac Dąbrowskiego

wykonano | 1966 dodano | 10.11.2017

autobus , plac dąbrowskiego , teatr , teatr wielki

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia budynek Teatru Wielkiego na placu Dąbrowskiego widziany od strony południowo-zachodniej. Na pierwszym planie widoczny jest autobus komunikacji miejskiej marki Ikarus 620, używany przez łódzkie MPK do 1978 roku. Historia teatru na Placu Dąbrowskiego sięga 1948 roku, kiedy został powołany Komitet Budowy Teatru Narodowego w Łodzi pod przewodnictwem Leona Schillera. Jesienią 1948 roku został ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt budynku teatru oraz plan zagospodarowania placu Dąbrowskiego wraz z organizacją istniejącej i planowanej komunikacji w tym rejonie. W konkursie wyłoniono dwa projekty, które otrzymały równorzędne II nagrody, ponieważ nie spełniały one jednak przyjętych założeń formalnych powrócono do projektu Teatru Miejskiego dla Łodzi przygotowanego w 1924 roku przez Czesława Przybylskiego. Przygotowanie projektu realizacyjnego prowadził zespół łódzkich projektantów: Józef i Witold Korscy oraz Roman Szymborski, a funkcjonalne założenia projektu powstały przy współudziale między innymi Leona Schillera i Erwina Axera. 19 stycznia 1967 roku podczas koncertu inauguracyjnego wykonano miedzy innymi uwerturę do opery Halka Moniuszki i arię Kończaka z II aktu opery Kniaź Igor Borodina w wykonaniu Andrzeja Saciuka, pod dyrekcją Zygmunta Latoszewskiego, arię Hanny z IV aktu opery Straszny dwór Moniuszki w wykonaniu Delfiny Ambroziak pod dyrekcją Mieczysława Wojciechowskiego oraz Wstęp, Intermezzo i Farandolę z opery Carmen Bizeta pod dyrekcją Józefa Klimanka. Do 2010 roku w teatrze przedstawiono publiczności ponad 300 premier, wśród których były klasyczne dzieła operowe i baletowe, musicale i operetki, a także kompozycje wybitnych współczesnych twórców polskich. W okresie od stycznia 2012 do kwietnia 2013 roku budynek Teatru Wielkiego przeszedł modernizację.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Wieżowce przy ulicy Dąbrowskiego w latach 70-tych XX w.

więcej

Widok ul. Promińskiego w latach 70-tych XX w. Wieżowiec stoi przy ul. Gołębiej 3.

więcej

Zdjęcie ze zbiorów Edwina Dekkera. Holenderskiego studenta, który w latach 90-tych fotografował Łódź podczas swojego pobytu na studiach.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa