ul. Lutomierska - widok w stronę kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Po prawej rozbiórka domu stojącego na rogu ul. Zgierskiej i Lutomierskiej celem poszerzenia ulicy.
Skrzyżowanie ulic Lutomierskiej i Zgierskiej
wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017
dodał(a): Michał Gruda
Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.
Fotografia przedstawiająca skrzyżowanie ulic Lutomierskiej i Zgierskiej, w tle fragment kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Na pierwszym planie widać fragment kamienicy z podcieniami i przechodniów.
Budowa kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajdującego się na Placu Kościelnym o neogotyckiej formie wg projektu Konstantego Wojciechowskiego rozpoczęła się w 1888 r. Wcześniej na miejscu świątyni stał mały, drewniany kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który wraz z rozwojem demograficznymi i gospodarczym Łodzi w XIX wieku okazał się niewystarczający dla potrzeb wiernych. W drugiej połowie XIX wieku kościół został przeniesiony na ul. Ogrodową. Dzisiaj jest to najstarszy zabytek sakralny w mieście.
Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/4711/19
Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Lodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Lodzi”
Autor:
Ignacy Płażewski
Licencja:
Creative Commons
Fragment zachodniej pierzei ul Zgierskiej, numery 14, 16 i 18, przed placem Kościelnym. W głębi wylot ul. Lutomierskiej. Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach w latach 1956-1972. Był c...
Widok na skrzyżowanie ulic Zgierskiej z Lutomierską i Wojska Polskiego, w kierunku północno-wschodnim. Widoczny fragment placu Kościelnego. Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach ...