Zdjęcie, Plac Niepodległości

Plac Niepodległości

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca skwer na Placu Niepodległości w stronę skrzyżowania ulic Sieradzkiej i Piotrkowskiej. Oprócz tych dwóch ulic do placu dochodzą również ulice: Pabianicka, Rzgowska, Skargi i Zarzewska. Teren Placu Niepodległości związany jest z Ernstem Leonhardem, który po przybyciu do Łodzi w 1877 r. zakupił grunt w podłódzkiej wsi Dąbrowa – stąd też dawna obowiązująca do II wojny światowej nazwa placu – Plac Leonarda. W 1943 r. wybudowano w jego obrębie krańcówkę tramwajów podmiejskich i od tego czasu pełni ważną rolę węzła komunikacyjnego.

Obecnie na skwerze znajduje się kościół parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej oraz Pomnik św. Faustyny Kowalskiej, która to związana była z dzielnicą Łódź-Górna.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4711-1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa