Zdjęcie, ul. Wigury 30/32

ul. Wigury 30/32

lata | 1990 dodano | 16.12.2015

zmień dla 4 zdjęć

dodał(a): Profil użytkownika Piotr Bugajski

Willa Bluma i Monitza, zwana również willą Markusa Silbersteina, znajdowała się na ulicy Wigury 30/32. Budynek powstał w l. 30 XX w. M.Silberstein był właścicielem kilkunastu nieruchomości w Łodzi, w tym posesji przy ówczesnej ul. Pustej 16-36. Do 1914r. nieruchomość należała do jego rodziny. Następnie kupili ją wspólnicy Bartold Blum i Kazimierz Monitz. Po śmierci Bluma w 1920r. Monitz został jej samodzielnym właścicielem. Na początku budynek był jednopiętrowy z poddaszem, dopiero w ramach kolejnych przebudowań zmienił się w willę. Ostatnim właścicielem była Danuta Potter, Polka mieszkająca w Londynie. W 2005r. nieruchomość kupił łódzki biznesmen Marek Mirek. Pomimo tego, że budynek był w trakcie wpisywania do rejestru zabytków, został wyburzony 12 stycznia 2009 r. tid.

Autor: Piotr Bugajski Tubylec
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Pani Maria Filipiak w mieszkaniu znajdującym się w famule przy Ogrodowej 24. Wokół "heklowane" serwetki. Zdjęcie wykonał Edward Czołnik.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)