Łódź w czasach wielkich wyburzeń

Dzięki współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Panią Kamilą Kwiecińską-Trzewikowską, publikujemy niezwykły zbiór ponad tysiąca zdjęć z lat 50. i 60., które są dokumentacją Łodzi z czasów tuż przed jej "przewietrzeniem", czyli wyburzeniami pod poszerzenie ul. Głównej (dziś Piłsudskiego/Mickiewicza), Narutowicza, Zachodniej i innych. Nie zachowały się negatywy, nie jest także znane dokładne pochodzenie zdjęć ani ich autor. Fotografie zostały zlecone przez Urząd Miasta Łodzi, aby udokumentować przeznaczone do rozbiórki lub modernizacji. Zbiór zawiera 995 skatalogowanych zdjęć centrum Łodzi z lat 60-tych. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane i opisane przez Stowarzyszenie Topografie.

Fotografie będziemy stopniowo publikować na portalu Miastograf.pl. Wszystkie zdjęcia zostaną udostępnione na wolnej licencji Creative Commons CC-BY-NC-SA i będą mogły służyć do dalszych modyfikacji, refotografii, tworzenia albumów, kalendarzy, plakatów, pocztówek. Cokolwiek będziecie chcieli zrobić z tym zbiorem będzie to dozwolone przy poszanowaniu autorstwa i zasad licencji.

Jeśli masz ciekawe zdjęcia z Łodzią w tle – podziel się!

Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa