10.11.2014

15 listopada: spotkanie z niespodziankami z naszego archiwum

Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl ma już poł roku. Z tej okazji zapraszamy na spotkanie miłośników starych fotografii, które odbędzie się w filii Muzeum Miasta Łodzi przy Placu Wolności 5 w sobotę 15 listopada o godz. 14:15. Na spotkanie przygotowaliśmy trzy niespodzianki:

1. nowy albumu "Okiem Holendra" ze zdjęciami ukazującymi Łódź na początku lat. 90.
  2. animację zrealizowaną przez Justynę Apolinarzak i Martę Ostajewską wykorzystującą materiały archiwalne z portalu Miastograf
  3. film zrealizowany przez Adama Musiałowicza (Efekt Imago)

Okiem Holendra - ponad 200 zdjęć z kolekcji Edwina Dekkera

Edwin Dekker jest holenderskim architektem, który studiował w Łodzi pomiędzy styczniem a czerwcem 1992 r. mieszkając w Domu Studenckim nr X. W tym czasie wykonał kilkaset czarno-białych fotografii Łodzi i jej mieszkańców, które przekazał Stowarzyszeniu Topografie. Kocham Łódź i jej przemysłową architekturę i tę atmosferę tragiczności związanej z transformacją. Miasto nadal walczy o znalezienie pomysłu na siebie, ale ma niesamowity potencjał i energię. Obserwowanie tych zmagań jest dla mnie jest dużo bardziej interesujące niż przyglądanie się Krakowowi czy Warszawie. To jest jeden z powodów, dla których regularnie powracałem do Łodzi w ciągu ostatnich 20 lat - byłem tu co najmniej 30 razy - mówi Dekker. Obecnie w Rotterdamie autor prowadzi studioMERZ (http://www.studiomerz.nl/), które zajmuje się projektowaniem nowych funkcji dla przestrzeni postindustrialnych. Na koncie ma również projekty dla Łodzi.

Dwa z materiałami z Miastografu

Justyna Apolinarzak i Marta Ostajewska, twórczynie m.in. animacji "Księży Młyn", przygotowały dla nas animację wykorzystującą zdjęcia, nagrania wywiadów oraz wycinki prasowe (więcej informacji o autorkach można znaleźć w "Wysokich Obcasach" w artykule "Opowieści ze zrujnowanego osiedla - tu przeplatają się wątki, dekady i biografie"). Z kolei Adam Musiałowicz ze studia Efekt Imago w swojej realizacje zaprezentuje ciekawe archiwalne materiały filmowe z Łodzi lat 60.

* * *

Przed naszym spotkaniem, od godz. 12:00 Adam Brajter (wiceprzewodniczący Towarzystwa Opieki nad Zabytkami) będzie opowiadał na podstawie zachowanych zdjęć o zabudowie nieistniejącego już kwartału w miejscu dzisiejszego parku Staromiejskiego.

O Miastografie

W każdym rodzinnym archiwum kryją się skarby narodowego dziedzictwa kultury. Warto się nimi dzielić! Temu służy Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf.pl To zbiór zdjęć zmieniającej się Łodzi z domowych zbiorów powiązanych z ciekawymi wycinkami prasowymi oraz fragmentami wspomnień łodzian miasta zebranych przez Stowarzyszenie Topografie. Wszystkie materiały dostępne są na wolnej licencji, dzięki czemu stają się częścią wspólnego zasobu kulturowego.

Projekt Cyfrowego Archiwum Łodzian Miastograf powstał dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra".