26.07.2020

KONTYNUUJEMY BADANIE FABRYK W OKRESIE PRL

Ilustracja wpisu KONTYNUUJEMY BADANIE FABRYK W OKRESIE PRL

Dzięki dwóm grantom jakie Stowarzyszenie Topografie otrzymało w tym roku, możemy dalej kontynuować prace nad zbieraniem informacji i opisywaniem funkcjonowania zakładów przemysłowych w Łodzi w okresie PRL.

Otrzymaliśmy fundusze z konkursów organizowanych przez Urząd Miasta Łodzi oraz od naszego najwierniejszego grantodawcy, czyli Muzeum Historii Polski. Za sprawą otrzymanych dotacji wydamy w tym roku książkę poświęconą tematyce łódzkich fabryk w czasach PRL oraz zorganizujemy wystawę w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi!
Na efekty naszych prac będzie trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy ale już w listopadzie, bez względu na zawirowania związane z sytuacją pandemiczną, oddamy w Wasze ręce publikację i zaprosimy na realny lub wirtualny spacer po wystawie. 

Jednakże, powodzenie tego śmiałego planu zależy także od Was - Łodzian. Potrzebujemy Waszej pomocy w dotarciu do osób, które pracowały kiedyś w łódzkich fabrykach. Szczególnie zależy nam na byłych pracownicach lub pracownikach takich zakładów jak: 

FEMINA, PAFINO, POLMERINO, OPTIMA.

Pomimo, że były to olbrzymie fabryki, zatrudniające na przestrzeni lat dziesiątki tysięcy ludzi, ciągle nie udało nam się porozmawiać z ani jedną osobą, która pracowała w powyższych zakładach.

Jeśli ktoś z Twojej rodziny pracował w łódzkim przemyśle, a w powyższych zakładach w szczególności i chciałby opowiedzieć nam o swoich wspomnieniach, to koniecznie skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie:
Kontakty z osobami, które chciałyby opowiedzieć o życiu i pracy w Łodzi w czasach PRL gromadzi Joanna Kocemba-Żebrowska tel.: 731-536-338, mail: joannakocemba@gmail.com 

Każda historia ma znaczenie! Wszystko jest istotne i chcemy o tym posłuchać.

Zdjęcie tytułowe: Wiesław Stępień 07.2000 r.

Projekt “Już nie rośnie kominów las, nie warczą przędzalnie Łodzi” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra
Zadanie "Fabryki PRL - dziedzictwo czy niewygodny spadek?" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

 

komentarze
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)