23.07.2019

“Wielki ruch, wielki handel… wielka cisza” - poszukujemy rozmówców

Ilustracja wpisu “Wielki ruch, wielki handel… wielka cisza” - poszukujemy rozmówców

POLTEX, POLMERINO, UNIONTEX, NORBELANA, ESKIMO… to tylko niektóre nazwy łódzkich fabryk włókienniczych funkcjonujących w czasach PRL, dziś już nieistniejących. Stowarzyszenie Topografie rozpoczyna realizację projektu “Wielki ruch, wielki handel… wielka cisza”, którego celem jest przypomnienie i utrwalenie historii największych Zakładów Pracy w powojennej Łodzi.

 Poszukujemy pracowników i pracownic łódzkich zakładów przemysłowych, którzy chcieliby opowiedzieć nam swoje historie.

Ostatnie 70 lat historii łódzkiego przemysłu jest białą plamą w świadomości młodszych pokoleń - także naszej. Brak jest współczesnych historycznych opracowań. Jako pierwsi to zmienimy, prezentując na specjalnie dedykowanej projektowi stronie internetowej efekt kilkumiesięcznej pracy zespołu, który przeanalizuje dostępne dokumenty, prasę, historie mówione oraz inne archiwalia. Już dzisiaj wiemy, że wiele informacji zostało utraconych bezpowrotnie. Dlatego tak ważne są relacje świadków historii, które pozwolą uzupełnić i wzbogacić opowieść o łódzkim przemyśle w czasach PRL i okresie jego likwidacji. Zebrane informacje będą upowszechniane dzięki wykładom i spacerom z przewodnikami oraz byłymi pracownikami i pracowniczkami fabryk.

Ponad 20 lat od upadku wielkich zakładów pracy pamięć o nich stopniowo zanika, w ich miejscu pojawiają się biurowce, osiedla mieszkaniowe, centra handlowe, a czasami po prostu pustka. Chcemy utrwalić głos ostatniego pokolenia pamiętającego specyfikę pracy w fabrykach, relacje między pracownikami i pracowniczkami, kulturę późnego PRL i szczególnie trudny dla Łodzi proces transformacji ustrojowo-gospodarczej.

W odróżnieniu od głosów górników ze Śląska, stoczniowców z Gdańska czy robotników warszawskiego Ursusa, głos łódzkich włókniarek i włókniarzy, tworzących do niedawna drugie największe miasto i największy ośrodek przemysłu tekstylnego w Polsce, nie został jeszcze wystarczająco utrwalony. Ich miejsca pracy wpływały na pojedyncze życiorysy, ale też na kulturę i atmosferę całego miasta. Chcemy przypomnieć o ich wartości dla historii Łodzi.

Kontakty z osobami, które chciałyby opowiedzieć o życiu i pracy w Łodzi w czasach PRL gromadzi Joanna Kocemba-Żebrowska tel.: 731-536-338, mail: joannakocemba@gmail.com  

W szczególności chcialiybśmy posłuchać historii byłych pracowników następujących zakładów:

- POLTEX
- Polmerino
- Uniontex
- Norbelana
- Eskimo
- Fabryka Biedermana/Harnam (Rena Kord)
- WIMA
- Zakłady Przemysłu Wełnianego im 9 Maja
- Zakłady Przemysłu Wełnianego im. Ludwika Waryńskiego „LODEX”
- Państwowe przedsiębiorstwo dziewiarskie „Olimpia”
- Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. S. Dubois "Polino"
- Państwowe Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego nr 1. FEMINA
- Bistona
- Zakłady Przemysłu Konfekcyjnego Teofilów
- VERA
- Skogar
- Zakłady gumowe Stomil
- JOTES Zak. im. Strzelczyka
- Państwowe Zjednoczone Zakłady Przemysłu Pończoszniczego nr 1 (później zakłady "Iwona")
- Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Pawła Findera (Pafino)
- Próchnik

Projekt został dofinansowany z Programu Patriotyzm Jutra Muzeum Historii Polski oraz Programu Wkładów Własnych - Urzędu Miasta Łodzi. 
Zdjęcie: Kosma Chodurek, http://totylkozdjecie.pl Miejsce w którym działała Fabryka Norbelana.

komentarze
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)