"Z miasta włókniarek" - premiera

Ilustracja wpisu "Z miasta włókniarek" - premiera

Już 16 grudnia 2018 roku o godz. 15 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana odbędzie się premiera reportażu „Z miasta włókniarek” oraz pokaz pracy teatralnej.

Do pracy nad reportażem „Z miasta włókniarek” zostały zaproszone byłe łódzkie włókniarki i włókniarze, pracownicy łódzkiego przemysłu lekkiego, którzy podzielili się z nami swoją historią. W wyniku twórczej pracy, w toku pięciu spotkań warsztatowych, udało się przemyśleć i przedyskutować pomysł na reportaż oraz stworzyć zarys jego scenariusza. Ma on formę wielogłosu, opowiada o różnych aspektach pracy w przemyśle włókienniczym, jego likwidacji, związanej z nią emocjach i o pamięci tamtych wydarzeń.

Zebrane wywiady stały się także punktem wyjścia do kilkumiesięcznej teatralnej pracy warsztatowej łódzkiej młodzieży. Pokaz pracy teatralnej będzie stanowił próbę opisu pogranicza dwóch światów. Minionego i teraźniejszego, młodego i starego oraz dwóch sposobów pojmowania rzeczywistości: pamiętać czy zapomnieć, wiedzieć czy nie wiedzieć, rozumieć czy odrzucać. Światów wzajemnie się przenikających. To próba zbliżenia się do historii poprzez pamięć i niepamięć, doświadczanie, współodczuwanie, snucie i odczytywanie faktów.

Twórcy słuchowiska:

Koncepcja i realizacja działania: Izabella Alwingier i Joanna Kocemba-Żebrowska

Produkcja reportażu i muzyka: Piotr Lipski, Vojislav Radojičić

Członkowie grupy warsztatowej: Irena Fabjańska, Marek Gosa, Włodzimierz Kubyszek, Ewa Perlińska, Natalia Surdy, Elżbieta Szubert, Ryszard Tarazewicz

Wypowiedzi: Bogdan Chibowski, Irena Fabjańska, Marek Gosa, Stanisława Hak, Leokadia Kubiak, Włodzimierz Kubyszek, Stanisława Kuligowska, Mirosław Kuligowski, Alina Marchewka, Edward Marchewka, Grażyna Matuszewska, Danuta Narojczuk, Ewa Perlińska, Barbara Supera, Natalia Surdy, Jadwiga Stysińska, Ryszard Tarazewicz, Zbigniew Włodarczyk

Twórcy spektaklu:

Reżyseria i prowadzenie warsztatów: Izabella Alwingier i Ewa Łukasiewicz

Występują: Mariola Dubiel, Agata Ignaczak, Aleksander Myasishchev

Gościnnie: Włodzimierz Kubyszek

-------------------------------------------------------

Projekt dofinansowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi