01.08.2017

W ramach projektu “Opowieści z miasta włókniarek” rozpoczynamy współpracę z Muzeum Fabryki. Ta wyjątkowa instytucja mieści się w murach fabryki Izraela Poznańskiego, w których po II Wojnie Światowej ulokowano Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. J. Marchlewskiego “Poltex” (jedne z dwóch największych łódzkich zakładów włókienniczych), a gdzie obecnie znajduje się Centrum Handlowo-Usługowe Manufaktura. Muzeum Fabryki temat włókienniczej Łodzi podejmuje nie tylko poprzez ekspozycję muzealną, ale także poprzez działania i współpracę z grupą byłych pracowników “Poltexu”.

W ramach współpracy, w Muzeum Fabryki odbędzie się spotkanie, na którym przygotujemy jeden z elementów na jesienną wystawę oraz wykład historyczny podejmujący temat upadku włókienniczej Łodzi. O wszystkich wydarzeniach informować będziemy na bieżąco.

Brama wejściowa do dawnej fabryki I. Poznańskiego, transparent strajku okupacyjnego w Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego "Poltex" 1981r.

Pod podanym linkiem znajduje się krótki film o Muzeum Fabryki: