Zdjęcie, Plac Wolności

Plac Wolności

lata | 1960 dodano | 21.05.2023

kościół zesłania ducha świętego , muzeum archeologiczne , nowy rynek , plac wolności , pomnik kościuszki

dodał(a): Profil użytkownika Wiesia Różycka

Plac Wolności, widok na południowy-wschód. Po lewej widoczny pomnik Tadeusza Kościuszki, usytuowany pośrodku placu i za nim gmach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi (przed II WŚ budynek Magistratu). Po prawej Kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego.

Plac Wolności został wytyczony w 1823 r. wraz z utworzeniem nowej osady włókienniczej i nazwany Nowym Rynkiem. Wytyczono go na planie ośmioboku (i takim pozostaje do dziś) i na nim krzyżowały się dwa trakty: piotrkowski (północ-południe) oraz ze wschodu na zachód. Początkowo służył jako teren targowy.

Wacław Łukaszewicz uwieczniał Łódź na fotografiach w latach 1956-1972. Był członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia przekazał do publicznego portalu wnuk Wacława, Maciej Jabłoński.

Autor: Wacław Łukaszewicz
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok na kopuły Kościoła p.w. Zesłania Ducha Świętego. Lata 70.

więcej

Widok na kopuły Kościoła p.w. Zesłania Ducha Świętego. Lata 70.

więcej

Widok na kościół usytuowany przy Pl. Wolności przez okrągłe okno kopuły kamienicy Scheiblera przy ul. Piotrkowskiej 11. Lata 70.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa