Zdjęcie, ul. Sienkiewicza 36 - 40

ul. Sienkiewicza 36 - 40

wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017

kamienica , kościół , wilkoszewski

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia kościół Podwyższenia św. Krzyża na rogu ulicy Dzikiej (od 1917 roku ulica Sienkiewicza) i Przejazd (od 1955 roku ulica Tuwima). W związku z szybko wzrastającą w Łodzi liczbą mieszkańców wyznania rzymskokatolickiego w drugiej połowie XIX wieku pojawiła się konieczność stworzenia drugiej parafii. Kościół został zaprojektowany w 1860 roku przez warszawskiego architekta Franciszka Tournelle. Rok po powstaniu koncepcji architektonicznej przystąpiono do jego budowy. Jednak „kryzys bawełniany”, powstanie styczniowe i zesłanie proboszcza łódzkiego ks. Wojciecha Jakubowskiego w głąb carskiej Rosji wstrzymały prace. Wznowione zostały one w 1870 roku, a w 1875 roku nowy kościół został oddany do użytku wiernym, choć ostateczne prace zostały ukończone dopiero 3 lata później. 25 stycznia 1885 roku abp Wincenty Chościak-Popiel erygował parafię pod wezwaniem Podwyższenia Św. Krzyża. Tak jak w przypadku innych świątyń w Łodzi powstających w tym okresie znaczny udział w jej finansowaniu mieli najzamożniejsi fabrykanci między innymi rodzina Scheiblerów (odpowiedzialna za sprowadzenie figur czterech ewangelistów znajdujących się na wieży) czy Edward Herbst. Ogrodzenie wokół kościoła zostało rozebrane w latach 40. XX wieku.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).

Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Bronisław Wilkoszewski
Licencja: Domena Publiczna

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok z wieży katedry w kierunku płn.- zach.( po 1927r.). Po prawej kamienica z ul.Radwańska 19 / Wólczańska, po lewej szpital ewangelicki św. Jana. tid.

więcej

Tramwaj jedzie ulicą Kilińskiego w str. ul. Nawrot.

więcej

Widok na Park Staromiejski, Stary Rynek,Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po lewej kamienica z ul. Nad Łódką .P.T.T.K - Z.W Foto i Pam Wrocław.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa