Zdjęcie, ul. Narutowicza 20/22

ul. Narutowicza 20/22

wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017

filharmonia , ludzie , szyld , wilkoszewski

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia budynek Domu Koncertowego, który znajdował się przy ulicy Dzielnej (obecnie ulica Narutowicza). W latach 1885-1886 na posesji przy obecnej ulicy Narutowicza 20 Ignacy Vogel wzniósł Dom Koncertowy. Uroczyste otwarcie odbyło się 27 stycznia 1887 roku. Fasadę gmachu zdobiło ogromne arkadowe okno oraz kolumny. Na parterze znajdowała się restauracja, a nad nią sala koncertowa, którą Vogel wynajmował na występy muzyczne, wokalne, imprezy masowe, bale, akademie, odczyty, imprezy dobroczynne, a po 1915 roku również wiece polityczne. W sali koncertowali miedzy innymi Ignacy Paderewski czy Artur Rubinstein. Od wiosny 1916 roku występowała w nim założona w 1915 roku Łódzka Orkiestra Symfoniczna. Od 1921 roku budynek pełnił funkcję siedziby Filharmonii Łódzkiej. Zaraz po II wojnie światowej w latach 1947-1948 przeprowadzono generalny remont budynku podczas którego zniszczono neorenesansową elewację zachowując jedynie dużą niszę zamkniętą łukiem. W 1999 roku gmach całkowicie wyburzono i na oczyszczonej działce postawiono nowy budynek filharmonii według projektu Romuada Loeglera. Ulica przy której stała sala koncertowa przez około 100 lat była znana jako ulica Dzielna. Nazwę zawdzięczała swojemu usytuowaniu pomiędzy Nowym Miastem a osadą lniarsko-bawełnianą zwaną Łódką, które oddzielała od siebie. W 1924 roku nadano jej imię prezydenta Gabriela Narutowicza.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).

Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Bronisław Wilkoszewski
Licencja: Domena Publiczna

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Panorama Łodzi widziana z dachu wieżowca Textilimpexu przy ul. Traugutta 25. Widok w kierunku północnym. Zdjęcie przekazane przez Jarosława Ogrodowskiego.

więcej

Wejście do kina BAŁTYK od strony ul. Narutowicza. Przechodziło się długą bramą pod budynkiem Filharmonii Łódzkiej i w drugim podwórku stał budynek kina. Obok wejście do Filharmonii Łódzkiej. Zdję...

więcej

Wejście do kina BAŁTYK od strony ul. Narutowicza. Przechodziło się długą bramą pod budynkiem Filharmonii Łódzkiej i w drugim podwórku stał budynek kina. Obok wejście do Filharmonii Łódzkiej. Zdję...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa