Zdjęcie, ul. Tymienieckiego 30

ul. Tymienieckiego 30

wykonano | 1896 dodano | 24.11.2017

księży młyn , straż pożarna , wilkoszewski

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawiająca widok zabudowań fabrycznych i mieszkalnych przedsiębiorstwa Karola Scheiblera na Księżym Młynie. Teren ten, znajdujący się w dolinie rzeki Jasień, już wcześniej był wykorzystywany do celów przemysłowych, lecz to właśnie działalność tego fabrykanta wpłynęła na jego rozwój i uzyskanie wyróżniającego się charakteru w skali miasta. Osiedle powstało krótko po wybudowaniu monumentalnej przędzalni w latach 70. XIX w. Cały zespół fabryczny oraz osiedle wraz z budynkami użyteczności publicznej tworzyło unikatowy zespół urbanistyczno-architektoniczny. Na pierwszym planie fotografii widoczny jest fragment zakładowej remizy strażackiej oraz budynki mieszkalne wraz z komórkami i sanitariatami.

Osiedle robotnicze położone było u zbiegu ul. Przędzalnianej i ul. św. Emilii (ob. bp. Wincentego Tymienieckiego). Wciąż dyskusyjne pozostaje autorstwo projektu osiedla, często przypisywane jest ono Hilaremu Majewskiemu. Z kolei fabryczna straż ogniowa niezbędna była przy bardzo częstych pożarach w łódzkich fabrykach. W 1891 roku jako V Oddział Łódzkiej Straży Ogniowej Ochotniczej uzyskała plac i miejsce na niezbędne zaplecze infrastrukturalne. W tym samym roku znów prawdopodobnie według projektu Hilarego Majewskiego wzniesiono budynek remizy strażackiej, z charakterystyczną centralnie usytuowaną pięciokondygnacyjną wieżą oraz dwoma parterowymi wozowniami po jej bokach.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).

Dzieło w domenie publicznej. Fotografie dzieł, do których autorskie prawa majątkowe wygasły (znajdujących się w tzw. „domenie publicznej”), mogą być pobierane i rozpowszechniane bez ograniczeń. W celu poszanowania autorskich praw osobistych twórców, konieczne jest oznaczanie dzieł nazwiskiem lub pseudonimem autora. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/2096

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Bronisław Wilkoszewski
Licencja: Domena Publiczna

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok z południowego brzegu na staw na rz. Jasień. W tle wozownia pałacu Herbsta i bloki przy ul. Tymienieckiego. Zbiornik wodny znajduje się pomiędzy ulicami Przędzalnianą, Milionową i al.Rydza Śmig...

więcej

Widok z brzegu stawu w kierunku zachodnim, widoczne zabudowania dawnej przędzalni K. Scheiblera.

więcej

Szkoła Podstawowa przy ul. Fabrycznej 4.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa