Zdjęcie, Aleja Kościuszki 7478

Aleja Kościuszki 7478

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

parasole

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia letni ogródek kawiarni „Agawa” w alejach Kościuszki. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku na lokale gastronomiczne zagospodarowywano najczęściej przejęte lokale prywatne, zazwyczaj o małych powierzchniach i z ciasnym zapleczem. Sytuacja polepszyła się w latach 1951–1960, kiedy uruchomiono 14 placówek w nowym budownictwie oraz zmodernizowano 42 inne. Powstały nowoczesne kawiarnie między innymi „Agawa” przy alei Kościuszki 74/78, mieszcząca się na parterze bloku mieszkalnego. Była czynna w godzinach 10.00–24.00. W ciągu dnia raczej pusta, ożywiała się wieczorami: kiedy odbywały się dansingi ciężko było o wolny stolik. W latach 60. XX wieku w kawiarni występował studencki kabaret „Agawa” w składzie Nina Borońska, Tadeusz Sabara, Bogda Wiśniewski i Franciszek Trzeciak. Autorami muzyki byli Jerzy Zabłoński i Zbigniew Nowak, a autorem tekstów Ryszard Czubaczyński, wieloletni dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.    

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok z góry na stoliki kawiarni "Staromiejskiej"

więcej

W mieszkalnym wieżowcu na parterze mieściła się kawiarnia "Agawa".

więcej

Widok na restaurację " Europa" i fragment al. Kościuszki.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa