Zdjęcie, Biały niedźwiedź w klatce łódzkiego ZOO

Biały niedźwiedź w klatce łódzkiego ZOO

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

biały , klatka , łódzkie zoo , niedźwiedź , zoo

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Fotografia wykonana w łódzkim ZOO przedstawia białego niedźwiedzia w klatce. Początki łódzkiego ZOO sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to w ramach projektów zagospodarowania włączonego w granice Łodzi Polesia Konstantynowskiego przeznaczono 20 hektarów na ogród zoologiczny. W 1934 roku na terenie przeznaczonym pod zoo wykonano „urządzenia parkowe terenów leśnych”. W 1937 roku opracowano dokumentację techniczną ogrodzenia Ogrodu Zoologicznego, które zostało wybudowane w drugim półroczu 1938 roku. Od tego momentu datuje się początek istnienia łódzkiego zoo. Pierwszym zwierzęciem, które można było zobaczyć w ogrodzie był jeleń Boruta, schwytany w okolicach placu Reymonta. Przeniesiono tam również zwierzęta prezentowane do tej pory w parku Poniatowskiego – jelenie, sarny, łabędzie. Do wybuchu wojny w zoo dzięki otrzymanym darom pojawiło się łącznie około 50 zwierząt, między innymi daniele, kaczki, osły, wilki. W okresie okupacji dyrektorem zoo był ówczesny dyrektor łódzkiej rzeźni. W 1940 roku do zoo trafiły zwierzęta ze zlikwidowanego zwierzyńca w parku Helenowskim, a w 1941 roku zakupiono zwierzęta ze spalonego cyrku Hergotta między innymi wielbłądy, niedźwiedzie brunatne, wilki, lwy, słoń, tygrys, osły, hienę. Na początku lat 50. XX wieku ogród powiększono o 7 ha, co pociągnęło za sobą konieczność przesunięcia ulicy Krzemienieckiej na południowy zachód. Lata 1953-1957 to okres szybkiego rozwoju ogrodu i licznych modernizacji.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4723-1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Zwierzęta na wybiegu w łódzkim ZOO. Lata 60

więcej

Zwierzęta na wybiegu w łódzkim ZOO. Lata 60

więcej

Zwierzęta na wybiegu w łódzkim ZOO. Lata 60

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)