Zdjęcie, Aleja Kościuszki 87

Aleja Kościuszki 87

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca fragment al. Kościuszki tuż przy skrzyżowaniu z al. Mickiewicza, na którym widać zabudowania dawnej fabryki Adolfa Daubego. Adolf Daube w 1863 r. był właścicielem działki znajdującej się ulicy Piotrkowskiej 171/173, która ciągnęła się aż do ulicy Wólczańskiej. Widoczne na zdjęciu zabudowania powstały około 1910 r., a ostatnim z budynków, który powstał, jest widoczny w tle gmach tkalni znajdujący się przy ulicy Wólczańskiej. Budynek ten łączy w sobie styl modernistyczny z cechami historyzmu.

Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana i funkcjonowała jako Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Marii Konopnickiej, a następnie "Marko". W 2009 r. zabudowania zostały poddane rewitalizacji i obecnie są siedzibą Centrum Biznesowe „Synergia”.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora. Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ- I/4717/20 Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)