Zdjęcie, Fragment kaplicy grobowca Juliusza Heinzla na Starym Cmentarzu w Łodzi

Fragment kaplicy grobowca Juliusza Heinzla na Starym Cmentarzu w Łodzi

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

cmentarz , grobowiec , juliusz heinzel , kaplica

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca fragment kaplicy-mauzoleum Juliusza Heinzla znajdujący się na Starym Cmentarzu przy ulicy Ogrodowej (część katolicka). Rodzina Juliusza Heinzla, najbogatszego fabrykanta wyznania katolickiego po jego śmierci w 1895 r. postanowiła wzorem rodziny Scheiblerów wznieść ku czci zmarłego kaplicę-mauzoleum. Zamówiony projekt w 1898 r. u Franza Schwechtena zrealizowano w latach 1902-1905. Jest to neorenesansowa kaplica na planie kwadratu nakryta kopułą na wysokim bębnie. Na bębnie znajdują się widoczne na zdjęciu figury aniołów. Szczątki Juliusza Heinzla oraz pozostałych członków jego rodziny spoczywają w krypcie kaplicy. Kaplica poddana została renowacji, która rozpocząła się w 2006 r. Obecnie stała się kaplicą pogrzebową pw. św. Juliusza.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/4716/10

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Zdjęcie z kolekcji Edwina Dekkera, holenderskiego architekta, który studiował w Łodzi na początku lat `90. Obecnie prowadzi biuro projektowe http://www.studiomerz.nl/

więcej

Fragment cmentarza żydowskiego na Brackiej ze zniszczonym murem. Lata 70.

więcej

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy na cmentarzu prawosławnym, na Dołach. Lata 60

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)