Zdjęcie, Stary Rynek

Stary Rynek

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

starówka , stary rynek , śródmieście , zgierska

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawiająca północną pierzeją Starego Rynku w Łodzi. Rynek został prawdopodobnie wytyczony w 1414 r. podczas zakładania miasta z inicjatywy biskupów włocławskich. W 1423 r., przy nadawaniu praw miejskich król Władysław Jagiełło zezwolił na "targ tygodniowy w każdą środę i roczny dwa razy do roku". Na rynku został wybudowany drewniany ratusz, zniszczony później w nieznanych okolicznościach. Kolejny, powstały w 1585 r. przetrwał do XVIII wieku. Rynek został ponownie uregulowany w 1821 r. i stopniowo zabudowywany kamieniczkami. Do 1917 r. stanowił miejsce targowe, w 1918 r. na Rynku powstał skwer i zostały posadzone drzewa. W trakcie II wojny światowej znajdował się w obrębie Litzmmanstadt Getto. W latach 1948-1950 stare kamienice zostały rozebrane, a w to miejsce wybudowano trzy pierzeje budynków mieszkalnych w stylu uproszczonego historyzmu, z charakterystycznymi podcieniami. Z uwagi na to zabudowa bywa nazywana „łódzkimi Sukiennicami” albo „łódzkim Mariensztatem”.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/4713/3

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Lodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Lodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok na Park Staromiejski, Stary Rynek,Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po lewej kamienica z ul. Nad Łódką .P.T.T.K - Z.W Foto i Pam Wrocław.

więcej

Widok z parku na Stary Rynek i Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, P.T.T.K - Z.W Foto i Pam Wrocław

więcej

Widok na północną pierzeję Starego Rynku od strony Parku Staromiejskiego.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)