Zdjęcie, Stary Rynek

Stary Rynek

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

park helenów , park staromiejski , stary rynek , śródmieście

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawia widok z południowego narożnika Starego Rynku i ulicy Wolborskiej na północną pierzeję i róg ulicy Drewnowskiej. Stary Rynek został prawdopodobnie wytyczony w 1414 roku podczas zakładania miasta z inicjatywy biskupów włocławskich. W 1423 roku, przy nadawaniu praw miejskich król Władysław Jagiełło zezwolił na "targ tygodniowy w każdą środę i roczny dwa razy do roku". Na rynku został wybudowany drewniany ratusz, zniszczony później w nieznanych okolicznościach. Kolejny, powstały w 1585 roku przetrwał do XVIII wieku. Rynek został ponownie uregulowany w 1821 roku i stopniowo zabudowywany kamieniczkami. Do 1917 roku stanowił miejsce targowe, w 1918 roku na Rynku powstał skwer i zostały posadzone drzewa. W trakcie II wojny światowej znajdował się w obrębie getta łódzkiego. W latach 1948-1950 stare kamienice zostały rozebrane, a w to miejsce wybudowano trzy pierzeje budynków mieszkalnych w stylu uproszczonego historyzmu, z charakterystycznymi podcieniami. Z uwagi na to zabudowa bywa nazywana „łódzkimi Sukiennicami” albo „łódzkim Mariensztatem”.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/4713/4

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Lodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Lodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Górka w Parku Helenowskim w miejscu dawnego stawu i kaskady, lata 70.

więcej

Górka w Parku Helenowskim w miejscu dawnego stawu i kaskady, lata 70.

więcej

Górka w Parku Helenowskim w miejscu dawnego stawu i kaskady, lata 70.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa