Zdjęcie, Skrzyżowanie ulic Lutomierskiej i Zgierskiej

Skrzyżowanie ulic Lutomierskiej i Zgierskiej

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

lutomierska , skrzyżowanie , ulica , zachodnia

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawiająca skrzyżowanie ulic Lutomierskiej i Zgierskiej, w tle fragment kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Na pierwszym planie widać fragment kamienicy z podcieniami i przechodniów.

Budowa kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znajdującego się na Placu Kościelnym o neogotyckiej formie wg projektu Konstantego Wojciechowskiego rozpoczęła się w 1888 r. Wcześniej na miejscu świątyni stał mały, drewniany kościół p.w. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, który wraz z rozwojem demograficznymi i gospodarczym Łodzi w XIX wieku okazał się niewystarczający dla potrzeb wiernych. W drugiej połowie XIX wieku kościół został przeniesiony na ul. Ogrodową. Dzisiaj jest to najstarszy zabytek sakralny w mieście.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/4711/19

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Lodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Lodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

ul. Lutomierska - widok w stronę kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Po prawej rozbiórka domu stojącego na rogu ul. Zgierskiej i Lutomierskiej celem poszerzenia ulicy.

więcej

Al. Kościuszki widok w str. al. Mickiewicza.

więcej

Widok kamiennicy przy al. Mickiewicza 13.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)