Zdjęcie, Łódzki Dom Kultury przy ul. Traugutta 18

Łódzki Dom Kultury przy ul. Traugutta 18

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

dom , kultura , łódzki dom kultury , traugutta

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawia budynek Łódzkiego Domu Kultury mieszczący się przy ulicy Traugutta 18. Gmach powstał w latach 1935-1938 dla celów organizacji wojskowych i kombatanckich, jednocześnie miał się stać domem-pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonanie projektu powierzono Wiesławowi Lisowskiemu, który zaplanował budynek na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Do 1938 roku oddano do użytku główną cześć budynku ze skrzydłami południowym i wschodnim, elewacja pozostała ceglana. Po II wojnie światowej budynek przeznaczono na siedzibę związków zawodowych. Od 1954 roku gmach służy celom kulturalnym, jako siedziba Łódzkiego Domu Kultury. W latach 1980-1986 budynek rozbudowano o skrzydła północne i zachodnie, przedłużono również południowe a elewację obłożono piaskowcem. Projekt przygotowała pracownia "Miastoprojekt" pod kierownictwem Jerzego Kurmanowicza. Na początku lat 90. XX wieku przywrócono w nazwie ŁDK-u człon Dom-Pomnik im. Marszałka J. Piłsudskiego. Gmach ten ma 7000 metrów kwadratowych, z czego 5500 przeznaczonych jest do wszelkiego rodzaju działań kulturalnych: wystawienniczych, kinowych, wykładowych, konferencyjnych, koncertowych, różnego rodzaju zajęć hobbystycznych i tym podobnych.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4723-1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

W domku przy ul. Piotrkowskiej 168 mieściła się pierwsza przy tej ulicy apteka, założona w 1841r.

więcej

Parterowy, murowany dom frontowy.

więcej

Widok z parzystej strony ulicy na posesję pod nr 175a. Parterowy, murowany dom frontowy wybudował w 1829r. Jan Adamowski, właściciel szynku wystawionego w 1824 r. na Nowym Rynku 16 (ob. pl. Wolności ...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa