Zdjęcie, Łódzki Dom Kultury przy ul. Traugutta 18

Łódzki Dom Kultury przy ul. Traugutta 18

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

dom , kultura , łódzki dom kultury , traugutta

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawia budynek Łódzkiego Domu Kultury mieszczący się przy ulicy Traugutta 18. Gmach powstał w latach 1935-1938 dla celów organizacji wojskowych i kombatanckich, jednocześnie miał się stać domem-pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wykonanie projektu powierzono Wiesławowi Lisowskiemu, który zaplanował budynek na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Do 1938 roku oddano do użytku główną cześć budynku ze skrzydłami południowym i wschodnim, elewacja pozostała ceglana. Po II wojnie światowej budynek przeznaczono na siedzibę związków zawodowych. Od 1954 roku gmach służy celom kulturalnym, jako siedziba Łódzkiego Domu Kultury. W latach 1980-1986 budynek rozbudowano o skrzydła północne i zachodnie, przedłużono również południowe a elewację obłożono piaskowcem. Projekt przygotowała pracownia "Miastoprojekt" pod kierownictwem Jerzego Kurmanowicza. Na początku lat 90. XX wieku przywrócono w nazwie ŁDK-u człon Dom-Pomnik im. Marszałka J. Piłsudskiego. Gmach ten ma 7000 metrów kwadratowych, z czego 5500 przeznaczonych jest do wszelkiego rodzaju działań kulturalnych: wystawienniczych, kinowych, wykładowych, konferencyjnych, koncertowych, różnego rodzaju zajęć hobbystycznych i tym podobnych.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4723-1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

W domku przy ul. Piotrkowskiej 168 mieściła się pierwsza przy tej ulicy apteka, założona w 1841r.

więcej

Parterowy, murowany dom frontowy.

więcej

Widok z parzystej strony ulicy na posesję pod nr 175a. Parterowy, murowany dom frontowy wybudował w 1829r. Jan Adamowski, właściciel szynku wystawionego w 1824 r. na Nowym Rynku 16 (ob. pl. Wolności ...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)