Zdjęcie, Rzgowska 34

Rzgowska 34

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

kolumny , łaźnie

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia budynek Łaźni Miejskich położony przy zbiegu ulic Rzgowskiej i Dąbrowskiego, pod adresem Rzgowska 34. Zaprojektowany został w 1953 r. przez architekta A. Gałązkę, a do użytku oddany w 1955 r. Jest to obiekt o bryle typu "pałacowego", o trzech kondygnacjach naziemnych. Głównym elementem dekoracyjnym fasady jest zaakcentowana za pomocą środkowego cokołu para kolumn i attyka. Jako łaźnia publiczna pozwalała zażyć mieszkańcom miasta odprężających kąpieli. Wejście do zakładu kąpielowego było płatne, ale niektóre zakłady pracy zapewniały swoim pracownikom talony, uprawniające do skorzystania z łaźni.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ- I/4710/26

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Budynek Przychodni Ubezpieczani Społecznej powstał w latach 1927-30 a jego projektantem był Stefan Kraskowski. Oddany do użytku pod koniec lat 30. XX w. W latach wojennych w gmachu funkcjonował szpita...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa