Zdjęcie, Młodzieżowy Dom Kultury przy Moniuszki 4a w Łodzi

Młodzieżowy Dom Kultury przy Moniuszki 4a w Łodzi

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

dom , kultury , młodzieżowy , moniuszki

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawia budynek Związku Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" mieszczący się przy ulicy Moniuszki 4a. "Polska YMCA" rozpoczęła swoją działalność 30 marca 1922 roku, kiedy polskie władze zatwierdziły jej statut. W skład Centralnego Komitetu Polskiej YMCA, organu zarządzającego instytucją w pierwszych dwóch latach, wchodził łódzki przemysłowiec dr Alfred Grohman. Organizacja zakładała oddziały terenowe tak zwane “Ogniska” działające w Warszawie, Łodzi i Krakowie. Prezesem łódzkiego Ogniska był dr Alfred Grohman, a jego dyrektorem Aleksander Leśniewicz. Widoczny na fotografii gmach powstał na terenie ogrodu należącego do Ludwika Meyera. Budowla w stylu modernistycznym została zaprojektowana przez Biuro Architektoniczne Międzynarodowego Komitetu YMCA w Nowym Jorku, a sygnowana przez łódzkiego architekta Wiesława Lisowskiego. Budynek posiadał wewnętrzny dziedziniec (obecnie przerobiony na salę taneczną), pływalnię, dwie sale gimnastyczne, obserwatorium astronomiczne i wiele pomieszczeń przeznaczonych na działalność statutową organizacji. Gmach powstawał w kilku etapach. W latach 1934-1935 zbudowano III-piętrowy (z przewidzianego V-piętrowego) główny korpus, a w 1936 roku została oddana do użytku pierwsza kryta pływalnia w Łodzi. Po II wojnie światowej kontynuowano prace i dobudowano część od strony zachodniej, zawierającą salę teatralną. W 1949 roku organizacja została zdelegalizowana, a jej majątek znacjonalizowano. Budynek oddano do użytku Młodzieżowego Domu Kultury. 1 września 1964 roku zmieniono jego nazwę na Pałac Młodzieży im. Juliana Tuwima. W sali teatralnej utworzono Teatr Rozmaitości. W 1990 roku Związek Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" wznowił działalność i rozpoczął procedurę odzyskiwania majątku. Budynek wrócił w ręce prawowitego właściciela w latach 90. XX wieku, a Pałac Młodzieży został przeniesiony do gmachu na osiedlu Retkinia.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ-I-4723-1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

W domku przy ul. Piotrkowskiej 168 mieściła się pierwsza przy tej ulicy apteka, założona w 1841r.

więcej

Parterowy, murowany dom frontowy.

więcej

Widok z parzystej strony ulicy na posesję pod nr 175a. Parterowy, murowany dom frontowy wybudował w 1829r. Jan Adamowski, właściciel szynku wystawionego w 1824 r. na Nowym Rynku 16 (ob. pl. Wolności ...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa