Zdjęcie, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa przy ul. Wólczańskiej 191/195 w Łodzi

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa przy ul. Wólczańskiej 191/195 w Łodzi

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

pirogowa , specjalistyczny , szpital , wojewódzki

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.

Fotografia przedstawia ludzi wychodzących z gmachu Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi mieszczącego się przy ulicy Wólczańskiej 191/195. Czterokondygnacyjny budynek powstał w 1927 r. z inicjatywy Ewangelickiego Towarzystwa Filantropijnego, jako szpital chirurgiczny św. Jana. Do użytku został oddany w 1930 r., rocznie przyjmował ok. 740 chorych. Mieścił wtedy dwa oddziały: internistyczny oraz chirurgii wraz z blokiem operacyjnym. Funkcję naczelnego lekarza i ordynatora pełnił doktor Aleksander Kummat. Po II wojnie światowej szpital przejął Zarząd Miejski. W 1946 r. utworzono trzeci oddział: urologii. W latach 50. XX wieku szpital rozbudowano, dodając pawilon "A", który opracowano w 1951 r. w pracowni „Miastoprojekt” Północ-Wschód. Dobudowana część przeznaczona na 165 pacjentów, składała się z dwóch skrzydeł zestawionych w kształt litery "T" oraz łącznika spajającego część starą z nową. W 1956 r. zmieniono nazwę placówki na Szpital nr 4 im. M. Pirogowa. W 1961 r. Akademia Medyczna w Łodzi utworzyła w nim Klinikę Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. W szpitalu tym pracował przez ponad 30 lat dr Marek Edelman, wybitny kardiolog, bohater powstania w getcie warszawskim, działacz opozycyjny. W 1972 r. został ordynatorem oddziału intensywnej terapii. W 1996 r. przy oddziale urologicznym powstał Wojewódzki Zespół ds. Transplantacji Nerek, który w listopadzie tego samego roku przeprowadził pierwszą transplantację nerki. W styczniu 1998 r. szpital został przemianowany na Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. M. Pirogowa w Łodzi.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ- I/4710/15

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Widok z wieży katedry w kierunku płn.- zach.( po 1927r.). Po prawej kamienica z ul.Radwańska 19 / Wólczańska, po lewej szpital ewangelicki św. Jana. tid.

więcej

Blok przy ul. Spornej 72. Widok w str. ul. Wojska Polskiego.Widoczny Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej i kopuła kościoła Św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Św. Jana Bosko . Ulica Sporna zos...

więcej

ul. Pabianicka 62. Szpital powstał w miejscu dawnej cegielni Ottona Krausego (zbudowanej w 1878 r.). Tu, gdzie obecnie znajduje się ogród szpitala i budynki gospodarcze, były tzw. glinianki. Otwarcie...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa