Zdjęcie, Jaracza 44/46

Jaracza 44/46

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

dzieci , szkoła

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Fotografia przedstawia dzieci przed budynkiem Szkoły Podstawowej numer 111 mieszczącej się przy ulicy Jaracza 44/46. Decyzję o budowie gmachu podjęła w 1957 r. Rada Narodowa Miasta Łodzi. Budowę rozpoczęto 28 stycznia 1958 r., a ukończono 31 grudnia tego samego roku. Uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 111 odbyło się 7 lutego 1959 r. W pierwszym roku uczęszczało do niej 750 uczniów uczących się w 15 salach lekcyjnych. W 2000 r. powstał w szkole pierwszy oddział integracyjny, a w roku szkolnym 2001/2002 szkoła otrzymała nazwę Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi. Ulica, przy której mieści się szkoła, została wytyczona na początku XIX wieku, jako prowadząca od ulicy Piotrkowskiej do miejskiej cegielni, stąd jej pierwsza nazwa Podcegielniana, a następnie od 1845 roku Cegielniana. W czasie okupacji hitlerowskiej nazywała się Moltkestrasse. W 1945 r. powrócono do przedwojennej nazwy Cegielniana, lecz już w 1949 r. przemianowano ją na ulicę Jaracza, na cześć aktora, który na początku XX wieku występował w znajdującym się przy tej ulicy teatrze.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Zdjęcie dzieci z famuły przy Ogrodowej 24. Autorem był "fotograf podwórkowy". Pani Maria Filipiak, to dziewczynka druga od prawej z wyraźną białą kokardą we włosach. Pani Maria rozpoznała także cztery...

więcej

Zdjęcie przedstawia Edwarda Czołnika, późniejszego fotografa robiącego zdjęcia w famule przy Ogrodowej 24. Na rewersie zdjęcia widniała następlowana data 9.04.1939.

więcej

Siostra cioteczna p. Filipiak, urodzona w 1942 roku. Zdjęcie może pochodzić z około 1944 roku, autor jest nieznany. Wykonane w mieszkaniu, w famule przy Ogrodowej 24.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa