Zdjęcie, Więckowskiego 36, Pałac Maurycego Poznańskiego w Łodzi

Więckowskiego 36, Pałac Maurycego Poznańskiego w Łodzi

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

maurycy poznański , muzeum sztuki , pałac

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w sposób niegodzacy w prawa osobiste autora.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca dawny pałac Maurycego Poznańskiego, a także fragment kamienicy wybudowanej w stylu modernistycznym znajdującej się u zbiegu ulic Więckowskiego i Gdańskiej. Na fotografii widać samochód osobowy zaparkowany przed wejściem do budynku. Na przełomie XIX i XX wieku rodzina Poznańskich wybudowała w Łodzi cztery rezydencje. Jedną z nich jest przedstawiony na fotografii pałac Maurycego Poznańskiego, wybudowany około 1900-1902 r. prawdopodobnie według projektu Adolfa Zeligsona (który ściśle związany był z tym rodem fabrykanckim) u zbiegu ulic Nowo-Cegielnianej (ob. Więckowskiego) i Długiej (ob. Gdańska). Izrael K. Poznański ufundował go dla swojego syna i jego małżonki Sary (z domu Silberstein). Formą nawiązuje on do arcydzieła renesansu weneckiego - Biblioteki św. Marka Sansovina.

Śmierć właściciela w 1936 r., narastające problemy finansowej całej rodziny w latach 30. XX wieku, a także wzrastające zagrożenie związane ze zmieniającą się sytuacją polityczną w Europie, doprowadziły do wyjazdu członków rodu z Łodzi. Po II wojnie światowej pałac stał się siedzibą Muzeum Sztuki, które słynie z bogatej kolekcji dzieł sztuki nowoczesnej.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/4709/2

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi”

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Brak zastrzezenia praw autorskich. Prosimy o kazdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Lodzi jako wlasciciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a takze o korzystanie z utworu w...

więcej

Po studiach, w Muzeum Sztuki. Akurat ten wywiad, ta rozmowa odbywa się na terenie Muzeum Sztuki, co nadaje temu spotkaniu jakiś specjalny wymiar i atmosferę. W Muzeum Sztuki pracowałem osiem lat, na...

więcej

Zdjęcie przedstawia Muzeum Sztuki w Manufakturze niedługo po otwarciu.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa