Zdjęcie, Piotrkowska 286, Dom Ludwika Geyera

Piotrkowska 286, Dom Ludwika Geyera

wykonano | 1960 dodano | 10.11.2017

dom , ludwik geyer , piotrkowska , rezydencja

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Fotografia Ignacego Płażewskiego przedstawiająca dawny dom Ludwika Geyera zwany „dworkiem”, mieszczący się przy ul. Piotrkowskiej 286. Na fotografii widać także jedną z alejek wejściowych do parku im. Władysława Stanisława Reymonta. Przybyły w 1828 r. do Łodzi Ludwik Geyer szybko stał się jednym z bardziej liczących się fabrykantów u zarania przemysłowej historii miasta. Początkowo mieszkał wraz z rodziną w drewnianym domu mieszczącym się na działce przy ul. Piotrkowskiej, przydzielonej mu przez władze miejskie. W 1833 r. przeprowadził się do widocznego na fotografii murowanego budynku. Dom swoją formą nawiązywał do szlacheckich zabudowań mieszkalnych, dlatego nazywany jest dworkiem. Służył on rodzinie Geyerów do momentu powstania nowej rezydencji.

Nakryty czterospadowym dachem budynek ulegał licznym modernizacjom, jednak w 1949 r., w ramach prac remontowych, odzyskał kształt dworku neoklasycystycznego. Obecnie jest on własnością prywatną. Od 2015 r., na mocy rozporządzenia Prezydenta RP, został częścią Pomnika Historii „Łódź – Wielokulturowy Krajobraz Miasta Przemysłowego”.

Fotografia Ignacego Płażewskiego Brak zastrzeżenia praw autorskich. Prosimy o każdorazowe wskazywanie Muzeum Miasta Łodzi jako właściciela obiektu oraz opatrywanie utworu imieniem i nazwiskiem autora, a także o korzystanie z utworu w sposób niegodzący w prawa osobiste autora.

Numer inwentarzowy obiektu: MHMŁ/I/4709/1

Obiekty ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi po digitalizacji w ramach projektu „Kultura cyfrowa”, zadanie: „Digitalizacja i popularyzacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi"

Autor: Ignacy Płażewski
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

W domku przy ul. Piotrkowskiej 168 mieściła się pierwsza przy tej ulicy apteka, założona w 1841r.

więcej

Parterowy, murowany dom frontowy.

więcej

Widok z parzystej strony ulicy na posesję pod nr 175a. Parterowy, murowany dom frontowy wybudował w 1829r. Jan Adamowski, właściciel szynku wystawionego w 1824 r. na Nowym Rynku 16 (ob. pl. Wolności ...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa