Zdjęcie, ul. Drewnowska 58

ul. Drewnowska 58

wykonano | 11.01.2004 dodano | 16.09.2017

budowa , fabryka , manufaktura , poznański , wośp

dodał(a): Profil użytkownika Karolina Cieślak

Zdjęcie wykonane podczas spaceru zorganizowanego z okazji zbiórki pieniędzy na rzecz finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2004 roku.

Po lewo widoczn jest budynek elektrowni. W 1912 roku rozpoczęto proces przejścia z energii parowej na elektryczną. Przez pewien okres obie metody napędu funkcjonowały w jednym czasie. Po roku 1963 budynek zaczął pełnić rolę funkcji rozdzielni elektrycznej oraz zmiękczalni wody technologicznej, gdyż prąd był dostarczany z elektrowni miejskiej.

W tle widać budynek wykańczalni. Cały budynek mierzy 266 m długości. Ten trzypiętrowy budynek wykończony jest wyniesioną ponad linię dachu wieżą. Został wybudowany w 1891 roku. Odbywały się w nim procesy wykańczania tkanin. Wykonywano tutaj także kontrolę jakości wyrobów. W najwyższej części budynku od strony zachodniej była fotorytownia, czyli dział przygotowawczy drukarni. W dolnej części wieży znajdowała się maszyna parowa, a wyżej zbiornik z wodą.
 

Autor: Wiesław Kaczmarek
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

Budowa nowych obiektów na terenie EC-1.

więcej

Budowa nowych obiektów na terenie EC-1.

więcej

Dobrze, bo kiedy myśmy wiedzieli, że tutaj dostaniemy już mieszkanie, to jeszcze trwała budowa tego, znaczy, bo to jakoś tak budowali klatkami od tamtej strony, czyli na końcu była budowana pierwsza k...

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Muzeum Historii Polski Logo Patriotyzm Jutra Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Zrealizowano w ramach stypendium „Aktywność obywatelska” (2015)
Sfinansowano ze Środków MHP w ramach programu Patriotyzm Jutra (2019)
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (2018)