Rozmówca:

Piotrkowska 262

wykonano | 14.06.2011 dodano | 21.08.2015

artyści , młodzi twórcy , piotrkowska

dodał(a): Profil użytkownika Michał Gruda

Tutaj do pałacyku, czyli na Piotrkowską 262, przychodzili więc poeci, plastycy, muzycy, filmowcy. Tworzyło się takie środowisko, które praktycznie stało się moim, że tak powiem, kręgiem przyjaciół do dzisiejszego dnia. Że wspomnę na przykład o już nieżyjącym, ale znakomitym naszym dziennikarzu, poecie i literacie, Jurku Wilmańskim. Przychodził tam drugi poeta, Jerzy Waleńczyk. Przychodził Konrad Frejdun. Przychodzili plastycy. Andrzej Grun, Andrzej Sionert, Jurek Derkowski. Przychodzili aktorzy jak Zbyszek Cynkutis, który był aktorem w teatrze Grotowskiego. Dzięki niemu z resztą ściągnęliśmy tutaj na Piotrkowskiej „Księcia Niezłomnego” Grotowskiego. Było kilka spektakli. Tworzyliśmy grupę, którą szumnie nazwaliśmy grupą młodych twórców Polski centralnej. W odpowiedzi stworzyła się też grupa młodych twórców Polski północnej. Pamiętam, że zaprosili młodych twórców Polski centralnej młodzi twórcy Polski północnej do Torunia i Bydgoszczy na imprezę połączoną oczywiście z wygłaszaniem referatów, z częścią oficjalną, ale także z bujnym życiem towarzyskim i częścią artystyczną. Tam się właśnie zadziergnęły moje więzy ze środowiskiem łódzkich plastyków, z Jurkiem Wilmańskim, z Andrzejem Grunem, bo oni byli tam obecni wraz ze mną, tam się tak serdecznie i na całe życie zaprzyjaźniliśmy.

Autor: Agnieszka Barczyk
Licencja: Creative Commons

zgłoś naruszenie zasad

komentarze
w pobliżu
Szukaj
zobacz również

DH "Domus" widok z ul. Piotrkowskiej. Otwarcie Domu Meblowego „Domus” miało miejsce 20 lipca 1967r. Budynek zaprojektowało małżeństwo Kurmanowiczów .

więcej

Widok ulicy nocą w świetle neonów. Po prawej ul. Piotrkowska 41, widok w str. Zielonej.

więcej

Fragment ulicy Piotrkowskiej nocą. Kamienica z neonową reklamą koszul i krawatów to Piotrkowska 153.

więcej
Logo portalu Miastograf

Logo Stowarzyszenia Topografie Logo Muzeum Miasta Łodzi Logo Narodowego Instytutu Dziedzictwa Logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Logo Łódź Kreuje

Dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla dziedzictwa